Dāniete Maja Alma Rīgā iekļūst orientēšanās sporta vēsturē! Viņa izcīna zelta medaļu ceturto reizi pēc kārtas

Pērkona lietusgāzēs mērcējoties, tūristu pūļiem cauri skrienot, cenšoties uz Vecgas bruģi nepaslīdēt un šaurajos pagalmos neapjukt – tāda bija cīņa sprinta finālā. Turklāt tik sīva, kā nekad, jo vīriem uzvarētāju izšķīra nieka sekunde, bet dāmām Maja Alma parūpējās par sensāciju, kļūstot par pirmo orientieristi vēsturē, kas pasaules čempionātā četrus gadus pēc kārtas izcīnījusi zelta medaļu vienā disciplīnā!

Pirmo reizi pasaules čempionāta vēsturē sprinta fināls notika galvaspilsētas pašā centrā, un tas bija liels izaicinājums ne tikai organizatoriem, bet arī sportistiem, jo pasaules labākajiem orientieristiem bija jāspēj atrast ne tikai ātrākais ceļš vecpilsētas mūros, bet arī izvairīties no tūristiem, kas sestdienas pēcpusdienā baudīja Vecrīgu.

Vislabāk ar šo uzdevumu tika galā šveicietis Daniels Hubmans, kurš savām 2011. un 2017. gada WOC zelta medaļām sprintā pievienoja trešo visaugstākā kaluma godalgu. Viņam čempiona titulu aizstāvēt nenācās viegli. Hubmans startēja viens no pēdējiem un 4,3 km garo distanci veica 14 minūtēs un 5,9 sekundēs, par 20,2 sekundēm apsteidzot tā brīža līderi, savu tautieti Andreasu Kīburcu. Taču Humans uzvaru svinēt vēl nevarēja atļauties, jo trasē tobrīd atradās ātrais jaunzēlandietis Tims Robertsons, kurš vēl 300 metrus pirms finiša bija vadībā par 0,7 sekundēm. Tomēr jaunzēlandietis finiša taisnē bija mazliet lēnāks un pasaules čempionam zaudēja par 1,2 sekundēm. Tikmēr kā uz adatām tobrīd atradās Kīburcs, kura otro vietu apdraudēja priekšpēdējais uz starta izgājušais startējušais Janiks Mihelss. Diemžēl viņam līdz bronzas godalgai pietūka nieka 0,6 sekundes, un, redzot to, Andreass Kīburcs gavilēs uzlēca teju augstāk par Rolanda statuju Rātslaukumā – šveicietis 30 gadu vecumā tika pie savas pirmās medaļas pasaules čempionātā.

Latvijas orientieristiem 45 finālistu konkurencē iekļūt labāko desmitniekā neizdevās - Rūdolfs Zērnis, kurš pasaules čempionātā sprintā startēja pirmo reizi, ierindojās 22.vietā, Andris Jubelis palika 32. vietā (viņa labākais līdzšinējais rezultāts bija 38. vieta WOC2015), bet Artūrs Pauliņš finišēja 33. pozīcijā (pērn viņš izcīnīja 28. vietu). Zērnis no uzvarētāja atpalika 59 sekundes, bet Jubelis un Pauliņš – attiecīgi par minūti un 17,8 sekundēm un minūti un 22,7 sekundēm.
Dāmu konkurencē tik aizraujoša cīņa gan nebija. Visai daudz kļūdoties distances sākumā, tomēr nepārspēta palika pēdējo trīs gadu pasaules čempione sprintā Maja Alma, kura 3,8 km garo distanci veica 13 minūtēs un 43,2 sekundēs, tā kļūstot par četrkārtējo pasaules čempioni un ar šo panākumu izdarot unikālu ierakstu orientēšanās sporta vēsturē. Viņa par 16,8 sekundēm pārspēja pasaules ranga līderi Tūvi Aleksandersoni no Zviedrijas, bet bronzas medaļu izcīnīja 2014. gada pasaules čempione sprintā šveiciete Judīte Vīdere.

NOSAUKUMA SPONSORS

Nokian Tyres

SPONSORI, ATBALSTĪTĀJI, ORGANIZATORI

IOF LOF Ministry of Education and Science Sigulda LiveRiga Krimulda True Story Turaida LEBM Daiļrade Koks Livonija print IKSD Siguldas Dizains Jana Seta OCAD ALL4O Ātrais torņu serviss RAMIRENT Xerox AlphaRent Sportident