Klāt adrenalīna pilnās stafetes! Vai Latvija Siguldā tiks pie vēsturiska panākuma?

Ceturtdien, 9. augustā, tehniski sarežģītajos Gaujas senelejas mežos tiks noskaidroti čempioni stafetēs. Startam pieteikušās 29 sieviešu un 38 vīriešu komandas. Sacensību arēna gleznainajā un ainaviskajā Turaidas muzejrezervātā – dāmām starts pulksten 14.20,  bet kungiem –16.20! Atbalstām Latvijas izlasi! Ieeja bez maksas!
Kurai no izlasēm vislabāk padosies Gaujas Nacionālā parka meži, kas, cilvēka darbības neskarti ir brīžiem pat teju necaurskrienami? Papildus vēl sportistiem problēmas sagādās Gaujas ielejas stāvās nogāzes un dziļās gravas – augstuma starpība pat ir 95 metri!
Dāmām galvenās pretendentes uz zeltu ir trīs – vispirms jau pagājušā gada uzvarētāja Zviedrija. Pēc fiasko vidējā distancē Tūve Aleksandersone būs gatava revanšēties, un kopā ar Helēnu Bergmani un Karilinu Olsoni ir nopietns spēks. Turklāt Zviedrija šogad izcīnīja sudrabu Eiropas čempionātā bez Aleksandersones un Bergmanes sastāvā.

Galvenās konkurentes skandināvietēm šoreiz būs Krievija un Šveice. Pagājušā gada vicečempioņu sastāvā būs vidējās distances jaunā čempione, lieliskā formā esošā Natālija Gemperle, kā arī Tatjana Rjabkina un Anastasija Rudnaja, kuras vidējā distancē ieņēma attiecīgi 11. un 14. vietu.

Ar Judītes Vīderes atgriešanos arī Šveice ir nopietns spēks. Vīdere kopā ar Elenu Roosu un Jūliju Jakobu šogad triumfēja Eiropas čempionātā. Bet pirms gada pasaules čempionātā Šveice bez Vīderes palika bez medaļām, tikai par 4 sekundēm apsteidzot Latviju.
 
Vēl kā medaļu pretendentes var minēt – divu pēdējo gadu bronzas meitenēm somietēm šoreiz sastāvā daudz jaunas sportistes un ar Mariku Teini var nepietikt. Bet par bronzu pacīnīsies. Lai arī Dānijai ir superātrā trīskārtējā čempione sprintā Maja Alma, augstāk par trešo vietu arī dānietēm šoreiz būs grūti tikt. Norvēģijas izlases līdere Marianne Andersena jau ir gados, pārējām komandas dalībniecēm vēl pietrūkst stabilitātes – pirms gada tikai sestā vieta, šogad Eiropā 4. vieta.
 
Latvijai savās mājās ir ļoti labas izredzes uzlabot visu laiku labāko rezultātu, kas ir 5. vieta pirms gada Igaunijā. Mūsu meitenes reāli var pacīnīties par 4. vietu, un, ja visas kārtis saliekas pareizi, varbūt pat izcīnīt kaut ko spīdīgu un mūs visus iepriecinošu – medaļa Latvijas izlasei pasaules čempionātā stafetēs būs vēsturisks panākums. Inga Dambe un Sandra Grosberga ir lieliskā formā un arī Laura Vīķe ar 28. vietu vidējā distancē apliecināja, ka ir gatava stafetei. Tieši šādā sastāvā tika izcīnīta 5. vieta pirms gada Igaunijā.
 
Vīru konkurencē galvenie favorīti uz medaļām ir trīs valstis, un, ja nenotiks nekas ārkārtējs, šogad medaļas sadalīs Norvēģija, Šveice un Zviedrija. Gribas jau domāt, ka norvēģi, kuriem stafetē būs tas pats 2017. gada zelta sastāvs, ir galvenie zelta pretendenti arī šoreiz, tomēr vidējā distancē lielas kļūdas bija gan ranga līderim Olavam Lundanesam, kad pieredzes bagātajam Magnem Deli. Eskils Šinebergs visus pārsteidza un kļuva par vidējās distances čempionu, bet šoreiz ir sajūta, ka Gaujas gravās un zaļumos stabilāki ir šveicieši.
2015. gada stafetes uzvarētājus pārstāvēs nu jau 26 pasaules čempionātu medaļu ieguvējs Daniels Hubmans, šī čempionāta nosacītais neveiksminieks Matiass Kīburcs un Florians Hovalds, kam šī būs debija stafetē pasaules čempionātā pēc savas karjeras pirmās individuālās medaļas otrdien vidējā distancē.
 
Zviedrijas vīriešu izlasei Latvijā pagaidām iet pašvaki, izņemot zelta medaļu sprinta stafetē, bet individuāli augstākā vieta ir Emila Svenska 6. vieta sprintā un Gustava Bergmana 10. vieta vidējā distancē. ABBAs tautiešus, iespējams, varētu spārnot šīs neveiksmes. Pēdējais zelts stafetē bija 2014. gadā, šogad Eiropas čempionātā ar eksperimentālu sastāvu tikai 11. vieta.
 
Citām izlasēm ir problēmas ar vienmērīgi spēcīgu sastāvu. Francijas izlasē vairs nav karjeru beigušā slavenā orientēšanās monstra Tjerī Žoržū, un atkārtot pagājušā gada sudrabu būs grūti, pagaidām Latvijā ir pārliecinājis tikai Lukā Basē. Krievija tas pats – no līderiem uz starta izies tikai Leonīds Novikovs (zelts 2013). Arī somi Gaujas krastos buksē, tā pat ir ar tradicionāli spēcīgajiem čehiem, bet dāņiem šobrīd ir paaudžu maiņa.
 
Tie, kas varētu pabojāt nervus trīs lielajiem medaļu pretendentiem, pirmkārt, ir 2013. gada negaidītie bronzas ieguvēji Ukraina. Viņu sastāvs šobrīd izskatās vēl jaudīgāks – pirmajā un otrajā etapā divi no bronzas sastāva Deniss Šcerbakovs un Oleksandrs Kratovs, kurš otrdien vidējā distancē izcīnīja 5. vietu, bet noslēdzošo etapu veiks Ruslans Gļibovs, kurš šobrīd ir ļoti labā formā – 24. sprintā, 11. vidējā distancē, kā arī 18. vieta pasaules rangā.
Otrkārt – Igaunija, kas pirms gada savās mājās bija ceturtie. Abi brāļi ar latviešu asinīm Timo un Lauri Sildi vidējā distancē bija līmenī, daudz kas būs atkarīgs no Kenija Kivika. Bet Turaidas apvidus igauņiem arī tomēr ir diezgan labi zināms.
Un, protams, arī mūsējie – Andrim Jubelim, Edgaram Bertukam unRūdolfam Zērnim ir pa spēkam pārsteigt kā minimums ar vietu labāko sešiniekā, bet mēs jau visi ceram uz medaļām. Reāli? Diezgan nereāli, bet savās mājās vismaz vienreiz ir jābūt arī Laimes mātes sveicienam!

NOSAUKUMA SPONSORS

Nokian Tyres

SPONSORI, ATBALSTĪTĀJI, ORGANIZATORI

IOF LOF Ministry of Education and Science Sigulda LiveRiga Krimulda True Story Turaida LEBM Daiļrade Koks Livonija print IKSD Siguldas Dizains Jana Seta OCAD ALL4O Ātrais torņu serviss RAMIRENT Xerox AlphaRent Sportident