Lapseņu kodieni un negaidīti uzvarētāji - vidējā distancē jauni čempioni!

Siguldā, Laurenčos ar pārsteigumiem noslēgušās 35. pasaules čempionāta orientēšanās sportā sacensības vidējā distancē. To, ka sacīkstes patiešām bija elpu aizraujošas, liecina tas, ka gan dāmu, gan kungu konkurencē galvenie pretendenti uz čempiona titulu tomēr netika pie kārotā zelta.
4.8 km distancē startam bija pieteikusies 71 dāma. Kaut arī lielākā daļa pasaules bija pārliecināta, ka pasaules ranga līdere, zviedriete Tūve Aleksandersone Siguldā tiks pie savas karjeras „hattrick”, turklāt trešo gadu pēc kārtas, Tūve jau distances sākumā pamanījās “norakties” tā, ka cerības uz medaļu viņai izplēnēja kā pērnais sniegs. Tūve startēja pēdējā un finišu sasniedza bez rezultāta. Viņa izstājās, pašai smejoties par savām kļūdām - Velnalas apvidus Aleksandersonei izrādījās pārāk liela mīkla, un vienā no punktiem pasaules reitinga līdzšinējā līdere kļūdījās pat 15 minūtes!
Līdz ar to pirmo reizi mūžā par pasaules čempioni vidējā distancē kļuva 2016. gada bronzas medaļas ieguvēja Natālija Gemperle no Krievijas, kura par pusotru minūti apsteidza 2018. gada Eiropas čempioni somieti Mariku Teini, kura tika pie savas pirmās paasaulees čempionāta medaļas vidējā distancē. Savukārt trešajā vietā –Isia Baseta no Francijas, kura par piecām sekundēm apsteidza šveicieti Sabīni Hausvirtsu.

No latvietēm vislabāk nostartēja vispieredzējušākā Latvijas izlases dalībniece Inga Dambe, kura savos 42 gados gandrīz atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu karjerā – 9. vietu 2012. gada pasaules čempionātā. Inga finišēja 12. vietā, no uzvarētājas atpaliekot pa trīs minūtēm un 12 sekundēm. Augsto 17. vietu izcīnīja Sandra Grosberga (pērn pasaules čempionātā Igaunijā 26. vieta), kura uzvarētājai zaudēja 4 minūtes un 9 sekundes, bet Laurai Vīķei 28. vieta (+06:27)
Dažām dalībniecēm sacensības beidzās jau distances sākumā un nācās meklēt mediķu palīdzību, jo sportistes sakoda lapsenes. No lapseņu kodieniem neizdevās izvairīties arī mūsu SandraiGrosbergai, kurai, kā pati atzina -sāpes nav ļāvušas koncentrēties distancei. Taču Sandrai izdevās saņemties, un no pirmajām finišējušajām 50 dalībniecēm viņa uzrādīja vislabāko rezultātu.
Pati Sandra gan uzskata, ka varējusi nostartēt labāk. “Esmu daudz apmierinātāka, nekā pēc sprinta, taču tik un tā nav labi padarīta darba sākums. Mazliet “sabakstījos” distances sākumā, tad pielaidu kļūdu uz 8. punktu, kas man prasīja vismaz minūti. Uzskrēju pārāk augstu nogāzē. Lapsenes? Jā, mani sakoda pie pirmā punkta. Par laimi, es neesmu alerģiska, taču sāpes bija pamatīgas. Vēl tagad kāja nežēlīgi sāp. Iespējams tas arī man patraucēja distances sākumā labāk veikt to tehniski sarežģītāko daļu. Diemžēl distance nebija tāda, kādu biju gaidījusi. Cerēju, ka beigu daļa būs daudz sarežģītāka.”
Tikmēr Inga Dambe finišā bija gandarīta: “Grēks sūdzēties. Tehniski viss izdevās labi, izņemot TV punktā, kur skrēja man līdz TV operators un filmēja. Tad es visiem parādīju, kā var arī mazliet kļūdīties.”
Laura Vīķe, kuras līdzšinējais rezultāts bija 18. vieta 2015. gada pasaules čempionātā, finišā īsti priecīga nebija: “Uz pirmo punktu gribēju izvēlēties visdrošāko variantu, taču “aizpeldēju” un jau pie otrā punkta man bija panākusi divas minūtes vēlāk startējušā čehiete. Vispār es biju gaidījusi, ka distance būs tehniski sarežģītāka, kas Latvijas sportistiem dotu lielākas priekšrocības.”
Vīru konkurencē, kopš Francūzis Tjerī Žoržū 2017. gadā Igaunijā izcīnīja savu astoto zelta medaļu vidējā distancē un savu izcilo sportista karjeru pasaules čempionātos noslēdza ar 14 zelta godalgām, vidējās distances čempiona tituls beidzot kļuva sasniedzams arī citiem sportistiem. Vīri Siguldā sacentās 5.9 km garā distancē, un startam bija pieteikti 78 dalībnieki. Diemžēl Latvijas izlasi pārstāvēja tikai divi dalībnieki, jo Artūrs Pauliņš neilgi pirms starta sajutās slikti un veselības problēmu dēļ no sacensībām atteicās.
Cīņa par medaļām bija aizraujoši sīva līdz pat pēdējam finišētājam, un visiem par pārsteigumu uzvarēja norvēģis Eskils Šinnebergs, kurš līdz šim varēja lepoties tikai ar medaļām stafetēs. Galvenais pretendents uz uzvaru – supervispusīgais Vecrīgas sprinta karalis šveicietis Daniels Hubmans – viņam zaudēja par nieka sešām sekundēm. Hubmans otro vietu neticamā kārtā izrāva distances pēdējā kilometrā, kur apsteidza savu tautieti Florianu Hovaldu - viņš no uzvarētāja atpalika 14 sekundes, taču izcīnīja savu pirmo medaļu individuālajās distancēs. Ceturtajā vietā iekļuva šī gada Eiropas čempionsMatiass Kīburcs no Šveices (+00:23), piektais OleksandrsKratovs no Ukrainas (00:39), bet sestajā vietā -  četrkārtējais garās distances čempions norvēģis ŪlavsLundanes (00:43), kurš pamanījās pieļaut vairākas kļūdas.
No latviešiem pirmais mežā devās tituliem visbagātākais Latvijas orientierists Edgars Bertuks, kuru pēdējos gados pamatīgi nomocīja traumas, un, pārcietis vairākas operācijas, viņš šogad atgriezās izlases pamatsastāvā. Bertuks startēja kā 34. un pēc finiša diezgan ilgi izbaudīja līdera godu. Gala rezultātā 2012. gada pasaules čempionam 25. vieta, no uzvarētāja atpaliekot trīs minūtes un 39 sekundes. Divas vietas augstāk Rūdolfs Zērnis (+03:15), kuram šī bija debija vidējā distancē pasaules čempionātā. Jāatzīmē arī Igaunijas sportista Timo Silda, kura māte ir latviete, izcīnītā augstā 8. vieta.
Rūdolfs Zērnis ar savu sniegumu īsti apmierināts nebija. “Viduvēji. Ne vairāk, ne mazāk. Labi iesāku, bet distances otrajā daļā, līdzenajā posmā pielaidu divas kļūdas. Domāju, ka vairāk nekā minūti tur atstāju - nesapratu apkārtni. Laikam nebiju pietiekami daudz trenējies tādā apvidū. Ātrumu arī gribējās lielāku. Pietrūka asuma, visu dienu biju tādā kā stresā. Distance nebija sarežģīta, toties fiziska smaga.”
Savukārt Edgars Bertuks gan bija gandarīts par savu rezultātu. “Beidzot čempionāts Latvijā! Distance bija laba, plānojums diezgan klasisks, bet ar viltīgām vietām, kur kļūdīties. Man patika. Protams, ātrums pietrūka, biju cerējis uz labākām sajūtām un labāku tehnisko izpildījumu. It kā sapratu, kur atrodos, kas jādara, bet fiziskās sajūtas neļāva pilnībā izpausties, gribējās mazliet paslinkot, kādā kalnā lēnāk uzskriet. Savā ziņā var teikt, ka gribēšana bija lielāka, nekā varēšana. Iztiku bez lielām kļūdām, bet bija pārāk daudz haotisku darbību. Varēja just, ka pietrūkst sacensību pieredzes, jo es taču pēdējos divos gados augsta līmeņa sacensībās praktiski neesmu startējis. Protams, ar šo startu esmu apmierināts. Ir tīri labi, nav par ko skumt. Ar šo rezultātu pakāpšos pasaules rangā - palēnām atgriežos apritē.”
Jau ceturtdien 35. pasaules čempionāta arēna pārcelsies uz Turaidu, kur notiks intriģējošās sacensības sprintā. Vai Latvijai beidzot izdosies tikt pie medaļām? Nāciet klātienē atbalstīt mūsu orientieristus un izbaudīt pasaules čempionāta gaisotni! Tas ir tā vērts!

NOSAUKUMA SPONSORS

Nokian Tyres

SPONSORI, ATBALSTĪTĀJI, ORGANIZATORI

IOF LOF Ministry of Education and Science Sigulda LiveRiga Krimulda True Story Turaida LEBM Daiļrade Koks Livonija print IKSD Siguldas Dizains Jana Seta OCAD ALL4O Ātrais torņu serviss RAMIRENT Xerox AlphaRent Sportident